НовиниПремиера в Северен ДжендемНа 02 април 2011 г Николай Вълков, Владимир Владов и Милена Михайлова преминават 700 метрова смесена линия наречена Хипер кулоар. Тя е със скална категория 3- и ледена около 5-6 и излиза в горната част на тур Централен Ръб. Маршрутът се намира в лявата част на стената, между туровете "Антонио Стойчев 2" и "Централен ръб".
Подход: От х.Плевен се слиза до паркинга и след пресичане на реката, непосредствено след къщичката на водохващането се продължава наляво и нагоре по дерето /пада се страничен приток на това което идва от улея между туровете “Благо” и “Водните дупки”. Върви се първоначално по добре оформена пътека и се достига до изчистено от лавините място, където се продължава нагоре по дерето до достигане характерния огромен скален масив на тур Малчика. За туровете наляво се продължава по стръмен лавиноопасен горски кулоар се достига до малка седловина, образувана между началото на първото скално стъпало на Централния ръб и характерното струпване на скални жандарми, обрасли с иглолистна растителност. За маршрутите разположени източно от Централния ръб: от мястото на началото на Централния ръб се продължава хоризонтално на изток, през лятото по слабо изразена пътечка.
Слиза се леко по характерен дълъг скален праг /от тук насетне лавинната опасност става постоянна!/ до достига до първия тесен кулоар, от където започва маршрута. На 02-04-2011г. при отлични условия – до началото на Централния ръб – липса на сняг, и от там до тура – добре фирнован – подходът от паркинга до тура отне около 3 часа.
Време за преминаване при отлични условия изкачването /с обхода на каскадите от лед/ отнема около 4-6часа, /нашето продължи 4 часа и половина/
Като се влезе в началния кулоар, след около дължина и половина от въжето се излиза наляво към малко ребро.
Под реброто отляво се намира малък водопад, висок около 7-8м. По реброто след около 60-70м се достига първата ледена формация, при която кулоарът се стеснява. След нея се върви право нагоре до достигане на голямата втора и трета ледени формации, които изглеждат сляти. При нестабилен лед, при основата на първа формация се завива на ляво / има избор от два кулоара/, по посока характерна остра игла.
Единия от кулоарите излиза отляво на иглата, а другия - отдясно. След достигане на склона над иглата двата кулоара се съединават по посока големия и видим отдалеч V – образен водопад, находящ се в дясно от отвесната характерна плоча с реброто на тур А.Стойчев 2. Връщането към склона над втора и трета ледени формации става с много лавиноопасен десен траверс диагонално нагоре, до достигане на разлато ребро, завършващо в скалите отляво на последната четвърта ледена формация.
Тя е висока около 20м, първите 7-8 от които са отвесни, а след това около 50-60градуса. При лошо състояние на леда се прави диагонален траверс по скалата отляво надясно, с трудност около 3- категория.
Траверсът може да се осигурява през 3-4м с клеми или френдове.
След 60м се прави площадка в лявата стена на кулоара и от там право нагоре по постепенно стесняващ се на места заледен кулоар се достига до края на скалите, на мястото където туровете Малчика и Централен ръб се съединяват при излизанията си.
|
Още няма направени коментари.
Коментари се правят само от регистрирани посетители. Регистрирайте се или влезте.